Rašelinové zábaly
Rašelinové zábaly majú na telo skutočne blahodarný účinok vďaka kombinácii tepla a liečivých organických zložiek obsiahnutých v rašeline. Tieto účinky si všimli už v starovekom Grécku, kde bola rašelina súčasťou kúpeľných procedúr. A jej sláva pretrváva dodnes, kde je tiež obľúbenou súčasťou mnohých masáží, regeneračných a kozmetických procedúr.
Čím je rašelina výnimočná
Rašelina vzniká rozkladom rastlinných zvyškov počas desiatok tisíc rokov, preto obsahuje vysoké množstvo organických a minerálnych látok. Rašelina má výrazné antioxidačné účinky, znižuje pôsobenie škodlivých voľných radikálov, zvyšuje regeneráciu buniek, obnovuje metabolizmus pokožky a celkovo harmonizuje biochémiu celého organizmu. Obsahuje najmä humínové kyseliny, lipidy, živice a prírodné minerálne látky, ktoré sa do tela vstrebávajú oveľa účinnejšie ako syntetické látky. Rašelina má aj tepelnú zotrvačnosť, preto sa často používa na suché tepelné ošetrenia.
Ako používať rašelinu
Rašelinový zábal si môžete dopriať v pohodlí domova, najjednoduchšie pomocou jednorazového rašelinového obalu pripraveného na priamu aplikáciu na postihnuté miesto. Predpripravený zábal stačí zahrievať vo vodnom kúpeli 20 až 50 minút v závislosti od veľkosti a potom priložiť priedušnú časť na telo. Odporúča sa nechať zábal pôsobiť 20 minút a potom ošetrené miesto utrieť vlhkou žinkou.
Kedy je rašelina užitočná
Účinky rašeliny ocenia najmä ľudia s problémami pohybového aparátu, t. j. s bolesťami po úrazoch, reumatickými bolesťami, bolesťami kĺbov a chrbtice, svalovými kŕčmi alebo artrózou. Okrem toho je rašelina skvelá aj pri obezite, kožných problémoch, poruchách krvného obehu a metabolizmu alebo celulitíde.
Kedy sa rašeline vyhnúť
Kontraindikáciou pre používanie rašeliny sú zápalové stavy, závažné ochorenia srdca a krvného obehu, infekčné a horúčkovité ochorenia alebo poranenia kože a akútne kožné ochorenia.